Sniega pelējums [Microdochium nivale]

Postīgums

Pelēkais sniega pelējums pārsvarā veidojas vieglās augsnēs sētos, pāraugušos un novājinātos ziemas miežu sējumos. Augstas infekcijas gadījumā sējumi izretojas.

Infekcijas avots

Typhula incarnata sēnīte uz inficētajiem augiem veido brūnus, ieapaļus sklerocijus. Sniega pelējumu ierosinātājas sēnes ir fakultatīvi parazīti, ar izteiktām saprofītu īpašībām. Sēnes spēj attīstīties augsnē, tas nozīmē, ka dabā vienmēr ir pietiekoši liels infekcijas materiāla daudzums. Patogēns spēj inficēt tikai novājinātus augus, kas slikti sagatavojušies ziemošanai, cietuši no pārmērīga mitruma un barības vielu trūkuma. Postīgums palielinās, ja ziemāju sēja veikta pārāk agri, nav ievērota optimāla izsējas norma (tā ir pārāk liela), vai rudenī dots pārāk liels slāpekļa daudzums.

Izplatība

Sniega pelējuma ierosinātāji saglabājas augsnē, augu atliekās micēlija vai sklerociju veidā, retāk sēklās. Micēlija augšanai vajadzīgs liels gaisa mitrums. Inficēšanās parasti sākas pirms pirmā sniega uzsnigšanas un ziemas miežu sējumos turpinās līdz martam. Saimniekauga inficēšanos veicina liels augsnes mitrums, temperatūras ap 0°C un ilgstoša sniega segas saglabāšanās.

Slimības pazīmes

Pavasarī pēc sniega nokušanas sējumā redzami rindās vai perēkļveidā nodzeltējuši augi. Inficētie augi ir tumši zaļi, tie izskatās kā applaucēti. Apakšējās lapas atmirst, pārklājas ar netīri pelēku tīmekļveida apsarmi, ko veido sēņotne. Stipras infekcijas gadījumā var nokalst viss augs. Stipri inficētus un atmirušus augus var viegli izraut, jo auga piesaknes ir bojātas. Saknes kakliņš ir šķiedrains un izburbis. Tipiska pelēkā sniega pelējuma pazīme ir apaļie, brūnie sklerociji (augļķermeņi) aptuveni 0,5–4 mm izmērā līdzīgi kāpostu sēklām, kas redzami pie inficētā auga pamatnes un zem lapu makstīm. Typhula itoana syn T. incarnata sklerociji ir sākumā oranži, vēlāk sarkani līdz tumši brūni, bet Typhula idahoensis syn T.borealis – brūni vai melni.

Līdzīgas slimības

Pelēkais sniega pelējums pēc pazīmēm līdzinās sārtajam sniega pelējumam. To ierosinaMichrodochium nivale, Fusarium nivale (Fr.) Ces. Lapu padusēs, kā arī uz lapām veidojas sīki sfēriski sklerociji. T.idachoensis sklerociji – brūni vai melni, T. incarnata sklerociji ir sākumā oranži, vēlāk sarkani līdz tumši brūni, bet Lapu nekroze izteikti līdzinās Septoria nodorum infekcijas pazīmēm. Atšķirības var konstatēt, aplūkojot piknīdijas ar optiskiem palīglīdzekļiem aptuveni 30 reižu palielinājumā.

Ierobežošana

Kvalitatīvi kodināta sēkla.
Pareiza augu maiņa.
Agrotehniskie pasākumi- optimāls sējas laiks un sējas dziļums.
Izturīgu šķirņu audzēšana.

Augu aizsardzības pasākumi

Rudenī ieteicams izmantot bitertanolu saturošus fungicīdus, ja to lietošana ir atļauta.

Uz augšu