Miežu lapu brūnplankumainība [Cochliobolus sativus]

Postīgums

Miežu lapu brūnplankumainība, veģetācijas perioda laikā inficējot augu lapas, var radīt ievērojamus ražas zudumus. Stipri inficētos sējumos zaudējumi var sasniegt pat 25%. Lielākoties inficējas vasaras mieži, kuru veģetācijai nepieciešamas augstākas temperatūras. Patogēns par saimniekaugiem izmanto arī kviešus, it īpaši – cietos kviešus un rudzus.

Infekcijas avots

Inficēšanās notiek ar slimām sēklām, vai ar inficētu augu daļām, kas pārnēsā patogēnu. Sēnīte ir siltumprasīga, tādēļ slimība stiprāk inficē vēlāk sētos vasaras miežu sējumus. Atkārtota inficēšanās notiek ar konīdijām, kas nobriest uz atmirstošo audu daļām.

Līdzīgas slimības

Aplūkojot ar neapbruņotu aci:
Drechslera sorokiniana simptomi pie stiebra pamatnes līdzinās baltvārpainības vai Fusarium sēņu slimību pazīmēm. Sākotnēja lapu inficēšanās ar Drechslera sorokiniana var kļūdaini tikt konstatēta kā Drechslera teres plankumu tipa infekcija.
Aplūkojot mikroskopā:
Drechslera sorokiniana sporu nesējus var sajaukt ar Alternaria un Cladosporium sugu sporu nesējiem. Šo sugu sporas izkārtotas krūmveidīgi lielā skaitā, un tās veidojas tikai uz atmirušiem audiem, ko skārusi nekroze.

Ierobežošana

Augu maiņas ievērošana.
Augu atlieku iestrādāšana augsnē.
Kvalitatīvi kodināta sēkla.
Pietiekams un sabalansēts mēslojums.

Augu aizsardzības pasākumi

Pieredze apliecina, ka iznīcinot citus miežu patogēnus, sekmīgi tiek iznīcināta arī Drechslera sorokiniana. Infekcijas izplatību īpaši veicina krasas gaisa temperatūras svārstības un periodiski nokrišņi.

Uz augšu