Baltā puve [Sclerotinia sclerotiorum]

Saimniekaugi

Patogēns inficē daudzus platlapjus, gan kultūraugus, gan nezāles, tajā skaitā rapsi, kartupeļus, pupas, burkānus, selerijas, salātus, zirņus u.c.

Simptomi

Pirmās pazīmes redzamas ziedēšanas laikā, parasti pēc tam, kad pirmās ziedlapiņas ir nobirušas un pielipušas lapām. Plankumi uz lapām ir blāvi brūni vai balti, kas pakāpeniski palielinās. Uz stublāja attīstās balti plankumi, bieži sākot no lapu kātiņiem. Jauniem plankumiem ir ūdeņainas robežas, bet vecāki plankumi aptver stublāju, noārda tā audus un stublāja iekšpusē attīstās balts, pūkains micēlijs un sklerociji (cieti hifu sakopojumi). Jauni sklerociji ir balti, vecāki kļūst melni un cieti. Mitrā laikā micēlijs un sklerociji attīstās arī stublāju ārpusē. Stipras infekcijas gadījumā augi priekšlaicīgi nogatavojas, stublāji kļūst trausli un viegli lūst, izraisot veldri.

Attīstības cikls

Patogēns saglabājas sklerociju veidā augsnē un augu atliekās, tie var saglabāties pat ilgāk kā desmit gadus. Sklerociju forma un izmēri ir ļoti dažādi (to diametrs var būt no 1_20 mm). Sklerociji var saglabāties kopā ar sēklu. Pēc pārziemošanas sklerociji dīgst (parasti tad, ja augsne ir mitra un tās temperatūra pārsniedz 10°C) un veido apotēcijus (augļķermeņus, kur attīstās asku sporas). Asku sporas ar vēju nonāk uz rapša lapām, ziedlapiņām, pāksteņiem un citām augu daļām. Ziedlapiņas ir galvenais barības vielu avots, kas nodrošina sporām iespēju dīgt un inficēt augus, novecojuši vai bojāti audi arī palielina inficēšanās iespējas.

Nozīmīgums

Stipri inficētos laukos ražas zudumi var sasniegt 50% (vairāk kā divas t ha-1). Anglijā vidējie ražas zudumi ir 1–2%, bet epidēmijas gados 3–4%. Baltās puves nozīmīgums, sastopamības biežums un postīgums pēdējos gados ir pieaudzis.

Ierobežošana

Epidēmijas ir grūti paredzēt. Prognozes parasti ir balstītas uz slimības iepriekšējo sastopamību saimniecībā un laika apstākļiem rapša ziedēšanas laikā. Fungicīdi galvenokārt ir aizsargājošie, bet ir ļoti efektīvi, ja tos lieto tieši pirms inficēšanās. Ja risks ir liels, tiek rekomendēti divi fungicīdu smidzinājumi.

Uz augšu