Pelēkā puve [Botrytis cinerea]

Saimniekaugi

Ļoti plašs saimniekaugu loks. Slimība parasti ir novērojama, ja augi ir bojāti (salnas, krusa, pesticīdu vai mēslojuma radītie apdegumi), nelabvēlīgi augšanas apstākļi vai mitrs laiks ziedēšanas periodā.

Simptomi

Tipiskie simptomi ir brūni, ūdeņaini plakumi uz lapām, uz kuriem attīstās pelēka apsarme, biežāk atsevišķos spilventiņos. Pelēkā puve attīstās, līdz sausuma apstākļos inficētās daļas sakalst. Stublāja puve stublāja pacelšanās un ziedēšanas stadijā visbiežāk novērojama, ja rapsis ir apdedzināts ar slāpekļa mēslojumu. Uz stublājiem plankumi ir gaiši vai pelēcīgi brūni, ja ir sauss, un pelēkā apsarme nav izveidojusies, tos var sajaukt ar baltās puves simptomiem. Atsevišķi pāksteņi var būt pārklāti ar pelēku apsarmi, parasti tad, ja iepriekš ir bijuši kaitēkļu bojājumi (piemēram, pāksteņu pangodiņa bojājumi).

Attīstības cikls

Patogēna sporas ir visuresošas, tās ir atrodamas uz augu atliekām un citiem augiem. Pelēkā puve attīstās ļoti ātri, it īpaši, ja ir silts un slapjš vai mitrs. Parasti arī birstošās ziedlapiņas ir inficētas.

Nozīmīgums

Nelieli zudumi ir iespējami, ja ir inficēti stublāji, zudumi var būt nozīmīgi, ja augi ir bijuši ievērojami ievainoti.

Ierobežošana

Lielākā daļa no lietotajiem fungicīdiem ir efektīvi arī pret pelēko puvi, smidzinot fungicīdus pret balto puvi, arī pelēkā puve tiek ierobežota.

Uz augšu