Rožu īstā miltrasa [Golovinomyces cichoracearum]

Saimniekaugi

Latvijā rapša sējumos īstā miltrasa novērota reti. Patogēns inficē augus no Brassica ģints, citus krustziežus inficē reti.

Simptomi

Pirmās pazīmes ir mazi, apaļi plankumi, kas pārklāti ar baltu apsarmi. Pazīmes var būt uz lapām, stublājiem un pāksteņiem. Plankumi strauji palielinās un beidzot ar balto apsarmi ir pārklātas visas augu virszemes daļas. Dažreiz lapas dzeltē. Apsarme pārklāj gan lapu virspusi, gan apakšpusi.

Attīstības cikls

Slimība saglabājas dzīvos augu audos un izplatās ar vēju. Tā parasti inficē savvaļas augus un pašizsējas rapsi. Pastāv dzimumstadija, taču tā ir reti novērojama. Inficēšanas notiek jau rudenī, pa ziemu tā samazinās, bet pavasarī attīstība turpinās. Strauja attīstība novērojama ziedēšanas laikā un pēc ziedēšanas. Slimība nozīmīgāka ir vasaras rapsim, atsevišķos gadījumos visas auga virszemes daļas ir pilnībā pārklātas ar sēnes micēliju. Miltrasas sastopamība ļoti variē pa gadiem.

Nozīmīgums

Riska faktori: rapsis augu maiņā biežāk kā 4 gados, lietus 2 nedēļas pirms ziedēšanas un ziedēšanas sākumā citi kultūraugi (zirņi, kāposti, burkāni, āboliņš, ķimenes u.c.) un krustziežu dzimtas nezāles. Starp šķirnēm nav būtisku atšķirību jūtības ziņā.

Ierobežošana

Ziedēšanas laikā lietotie fungicīdi nedaudz samazina miltrasas izplatību, taču tie nesaglabājas pietiekami ilgi, lai būtu pietiekoši efektīvi. Fungicīdu darbības rezultātā augi ilgāk paliek zaļi, tādēļ tie zināmā mērā veicina miltrasas attīstību.

Uz augšu