Lapu plankumainības [Zymoseptoria tritici]

Postīgums

Kviešu lapu pelēkplankumainība, ko izraisa Septoria tritici, ir viena no postīgākajām un plašāk izplatītākajām slimībām visos kviešu audzēšanas reģionos Eiropā un arī Latvijā. Slimības izraisītājs galvenokārt inficē kviešu lapas. Patogēna darbības rezultātā, augs zaudē asimilēt spējīgu lapu virsmu, un rodas nobīde starp organisko vielu ražošanu un patēriņu augā, kas, savukārt rada asimilācijas produktu un slāpekļa savienojumu uzkrāšanos lapās, negatīvi ietekmējot graudu veidošanos, samazinot 1000 graudu masu un lipekļa saturu graudos. Ražas zudumi ir atkarīgi no infekcijas pakāpes uz augšējām lapām. Agra un plaša kviešu inficēšanās ar Septoria tritici var samazināt ražību līdz pat 30%. Inficēšanās rezultātā pavājinās kviešu cerošana, samazinās graudu skaits vārpās.

Infekcijas avots

Slimības izraisītājs vairākus mēnešus mājo uz ražas atliekām pie augsnes virsmas. Sēnītes, kas ieartas augsnē kopā ar augu atliekām, ātri iet bojā. Askosporu skaits rudenī pakāpeniski pieaug, un kviešu sējumos tiek inficēti jaunie dīgsti. Pavasarī sporulācija ievērojami mazinās. Visās attīstības stadijās Septoria ģints sēnes ir atkarīgas no mitruma. Konīdijas atbrīvojas un izlido tikai tad, kad lapas ir mitras. To nokļūšana no auga apakšējām lapām uz augšējām notiek ar lietus šļakatu palīdzību. Slimība ir vispostošākā, ja kviešu stiebrošanas laikā ir lietains. Ar vēja palīdzību askosporas var pārvietoties lielos attālumos, tādējādi plašā apgabalā inficējot jaunos kviešu sējumus.

Izplatība

Bezdzimumiskās vairošanās ceļā veidojas lodveida piknīdas, kas nobriestot kļūst arvien tumšākas. No piknīdām izdalās piknosporas, kas līdzinās baltām, spīdīgām, gļotainām stīgām. Sporu veidošanos, to izdalīšanos no piknīdām, izplatību, slimības norisi un nekrožu veidošanos uz kviešu lapām, veicina bagātīgi nokrišņi, kad lapas saglabājas mitras ilgāku laiku un gaisa temperatūras ir no 15°C līdz 25°C. Tomēr arī šādā temperatūrā sēnītei ir nepieciešamas vismaz 20 stundas, lai inficētu augu. Augsts kviešu inficēšanās risks ir tad, ja augu lapas saglabājas mitras vismaz 35 stundas, un gaisa mitrums virs 90% saglabājas vēl 48 stundas.
Ar lietus kinētisko enerģiju sporas tiek pārnestas uz augšpusē esošām auga lapām. Tā kā patogēns ir agresīvs arī zemās temperatūrās, tas var izplatīties arī maigos ziemas apstākļos. Slimības latentais periods - laikaposms starp inficēšanās brīdi un pirmo simptomu parādīšanos - labības audzēšanas reģionos Viduseiropā ir aptuveni 4 nedēļas.
Septoria tritici rada problēmas mērenos klimata apstākļos, kuros notiek lēna, bet nepārtraukta augu augšana.
Šķirņu izturība pret Septoria tritici ir atšķirīga, uz inficētajām lapām vērojams atšķirīgs piknīdu daudzums, kā arī dažāda izmēra plankumi.

Slimības pazīmes

Patogēns izplatās uz kviešu lapām, stiebriem un lapu makstīm. Uz lapām veidojas sākotnēji gaiši zaļi, apaļi vai ovāli bojājumu plankumi ar nevienādām malām, kas vēlāk kļūst dzeltenīgi vai brūni. Lapu plankumi saplūst, veidojot nekrozes ar nevienādām robežām, līdz lapas atmirst un sakalst.Septoria tritici plankumos uz lapām pat ar neapbruņotu aci saskatāmi rindās sakārtoti melni augļķermeņi - piknīdas. Pirmās piknīdas veidojas nodzeltējušajos lapu audos. Mikroskopa palielinājumā tās sākotnēji ir gaiši brūnas, tad kļūst tumši brūnas vai melnas, ar melnām malām un gaišiem atvērumiem. Atšķirībā no Septoria nodorum sēnēm Septoria tritici piknīdas ir mazākas un tumšākas, turklāt tām ir ovāla forma. Apgaismojumā tās atstāj baltas, gļotainas sporu stīgas.

Līdzīgas slimības

Bieži vien uz kviešu lapām atrodamas gan Septoria tritici, gan Septoria nodorum syn. Stagonospora nodorum (Berk.) sugas patogēni. Abus patogēnus var atšķirt, aplūkojot to augļķermeņus: Septoria nodorum augļķermeņi ir medus krāsā vai sarkanīgi brūni, bet Septoria tritici piknīdām raksturīgas melnas malas. Pastiprinoties pigmentācijai, augļķermeņi kļūst melni.

Ierobežošana

Izturīgu šķirņu audzēšana.
Agrotehniskie pasākumi, kas samazina infekcijas materiāla daudzumu (augu atlieku iestrādāšana augsnē).
Augu maiņa.
Organiskās vielas palielināšana augsnē.

Augu aizsardzības pasākumi

Septoria tritici gadījumā svarīgi ir apturēt infekciju pēc iespējams agrāk. Slimības ierobežošanai ieteicams izmantot fungicīdus, kuri satur dažādu grupu darbīgās vielas (kā piemēram: strobilurīna un azolu, vai karboksamīdu darbīgo vielu kombinēti fungicīdi).

Uz augšu