Graudzāļu miltrasa [Blumeria graminis]

Slimības pazīmes

Miltrasa ir labi saskatāma bez mikroskopa, jo uz auga asimilācijas orgāniem veidojas baltas līdz gaiši pelēkas miltveidīgas pustulas vai tīmekļveida apsarmes, kas pakāpeniski kļūst biezākas un tumšākas. Vecākās pustulas izskatās līdzīgas kažokam balti brūnganā līdz pelēki brūnā tonī. Uz šiem plankumiem veidojas aptuveni 0,2 mm lieli dzimumiskās vairošanās orgānu augļķermeņi (kleistotēciji), kas vēlāk kļūst tumši brūni vai melni. Pirmās miltrasas pustulas parasti ir viegli pamanāmas. Tomēr agrīna inficēšanās, kas parasti ir redzama uz lapu makstīm, praksē bieži vien netiek pamanīta, tāpēc ieteicams veikt rūpīgas atsevišķu augu kontroles.

Ierobežošana

Pret miltrasu izturīgu šķirņu izvēle.Optimālas izsējas normas.Sabalansēts mēslojums.Nezāļu, sevišķi vārpatas, ierobežošana sējumos.Nelietot pārāk lielas slāpekļa mēslojuma devas.

Augu aizsardzības pasākumi

Bieži vien praksē miltrasa tiek atpazīta pārāk vēlu, tādēļ no epidemioloģiskā viedokļa efektīvu miltrasas fungicīdu lietošana vēlīnā inficēšanās stadijā nav pietiekami efektīva, jo fungicīdu potenciāls tiek izmantots tikai daļēji.

Uz augšu