Auzu lapu brūnplankumainība [Pyrenophora avenae]

Postīgums

Slimība parasti sastopama mitros un vēsos klimata apgabalos, turklāt dīgstu inficēšanās un tukšās vietas sējumā parasti nodara lielākus zaudējumus, nekā vēlīna lapu inficēšanās. Lapu infekcijas gadījumā saimnieciski būtiski zaudējumi sagaidāmi vien tad, ja infekcijas pakāpe ir īpaši augsta.

Infekcijas avots

Augi inficējas ar slimu sēklu. Plēkšņu iekšpusē un grauda apvalkā veidojas īpaši ilgdzīvojošs micēlijs. Infekcijas simptomi parasti nav redzami.

Izplatība

Dīgstot graudam, jaunajā augā aug arī micēlijs (primārā infekcija). Ja dīgsta attīstību kavē zema augsnes temperatūra, tiek pagarināta sensitīvā dīgšanas fāze. Sekundārā infekcija izplatās no nekrozes skartajām vecāko augu lapas daļām, uz kurām veidojas konīdijas. Auzu ziedēšanas brīdī konīdijas pa atvērtajām plēksnēm var inficēt graudus.

Slimības pazīmes

Stipri inficētas sēklas atpaliek dīgšanā. Pirmās slimības pazīmes redzamas jau uz dīgļlapām. Vēlāk uz jaunajām lapām parādās nelieli, ovāli līdz gareni, koši, violeti sarkanīgi plankumi, kas kļūst sarkanīgi brūni un veido gaiši brūnu vai pelēku centru. Tālāku plankumu izplatīšanos parasti ierobežo vadaudu kūlīši, tādēļ tie kļūst svītraini. Stipras infekcijas gadījumā lapa atmirst, pirms parādās slimības simptomi. Inficēties var arī skaras un graudi. Atkarībā no inficēšanās brīža un smaguma pakāpes, daļa no graudiem neizveidojas vai veidojas nekvalitatīvi.

Līdzīgas slimības

Auzu lapu brūnplankumainības simptomi līdzinās auzu lapu pelēkplankumainības (Septoria avenae) pazīmēm, tomēr brūnplankumainības gadījumā, atšķirībā no Septoria avenae, parasti netiek inficētas lapu makstis un stiebri.

Ierobežošana

Sēklas kodināšana.
Sēja optimālos termiņos.
Vējauzu ierobežošana.

Augu aizsardzības pasākumi

Jāveic sēklu kodināšana ar kodni, kas efektīvi ierobežo auzu lapu brūnplankumainību.

Uz augšu