Pupu brūnplankumainība [Botrytis fabae]

Bīstamība

Stipri inficētos sējumos un slimības attīstībai labvēlīgos apstākļos, ražas zudumi var būt 30–50%, jo inficētie ziedi neveido pāksteņus. Patogēna attīstība uz pupu stublāja veicina augu saveldrēšanos, kas savukārt apgrūtina ražas novākšanu un samazina ražu

Ierobežošana

Ievērot pareizu augu maiņu (starplaiks vismaz četri gadi). Izvēlēties mazāk ieņēmīgas šķirnes. Sējai izmantot tīru, neinficētu sēklas materiālu. Parādoties pirmajām slimības pazīmēm, lietot fungicīdus. Ja infekcijas pakāpe ir augsta, pēc divām nedēļām jāveic sējumu atkārtota apstrāde.

Slimības apraksts

Brūnplankumainību izraisa Botrytis fabae vai Botrytis cinerea. Botrytis cinerea parasti inficē augus ziedēšanas laikā, bet Botrytis fabae var inficēt augus visā auga attīstības periodā. Pirmie simptomi ir sarkanbrūni vai tumši brūni mazi plankumiņi uz lapām, kas ar laiku palielinoties, saplūst vienā plankumā un kļūst tumši brūni. Plankuma vidus pakāpeniski kļūst gaišāks. Ja auga infekcijas pakāpe ir augsta, lapas sakalst un nobirst. Pirmās tiek inficētas apakšējās lapas, pēc tam patogēns pakāpeniski pārvietojas uz augšu līdz pat auga virsotnei. Brūnplankumainība inficē visas auga daļas. Patogēns saglabājas augsnē uz augu atliekām un sēklām. Slimības izplatību veicina inficētu sēklu izmantošana sējai. Patogēna sporas izplatās ar nokrišņiem un vēju. Labvēlīgos apstākļos infekcijas attīstība norisinās ļoti strauji (4–5 dienas). Optimālie apstākļi slimības attīstībai ir, ja gaisa temperatūra sasniedz 15–22°C un relatīvais gaisa mitrums ir 85%. Augu inficēšanās risku palielina arī sabiezināts sējums. Vēsos laikapstākļos patogēna attīstība noris lēnāk. Infekcijas riski, ilgums un attīstības ātrums ir atkarīgs no laikapstākļiem - siltos un mitros laikapstākļos patogēna attīstība noris straujāk.

Uz augšu