BASF Lauksaimniecības Risinājumi Latvijā
BASF Agro

Lauka pupas [Vicia faba]

Šķirņu izvēle un augsnes sagatavošana

Izvēloties saimniecībai piemērotāko šķirni, jāņem vērā šķirnes piemērotība Latvijas agroklimatiskajiem apstākļiem, šķirnes ražīgums, izturība pret slimībām un veldri, auga garums, kā arī veģetācijas perioda ilgums.

Kultūraugu dīgšanai un attīstībai ir jānodrošina optimāli apstākļi. Neatkarīgi no izvēlētā augsnes sagatavošanas veida, sēklas iestrādes dziļums lauka pupām ir 4–7 cm (Ružas augkopības dati), atkarībā no augsnes struktūras un mitruma apstākļiem. 

Sēja

Sēju ieteicams veikt pēc iespējas agrāk, tiklīdz ir iespējams kvalitatīvi sagatavot augsni. Lauka pupas pacieš salnas līdz -5°C. Katra nokavēta sējas diena pazemina ražas potenciālu par 50 kg/ha. Sējot pupas tālrindsējā, izsēj 30–40 sēklas uz 1 m2Optimālais augu skaits ir 35–45 augi uz 1 m2. Aprēķinot izsējas normu, jāņem vērā 1000 sēklu masa, sēklu dīgtspēja un plānotā laukdīdzība.

Mēslošana

Vienas tonnas lauka pupu ražas veidošanai, kopā ar atbilstošo salmu daudzumu, nepieciešams 50–75 kg slāpeklis (N), 10–20 kg fosfors (P2O5), 20–50 kg kālijs (K2O). Slāpekli (N) parasti nodrošina gumiņbaktērijas. Augsnēs ar zemu mikrobioloģisko aktivitāti, pēc lauka pupu sadīgšanas, nepieciešams lietot slāpekli (N) 30 kg/ha. Lai veicinātu slāpekļa (N) saistīšanos no gaisa, sēklas ieteicams apstrādāt ar nitragīnu. Fosfora un kālija mēslojuma deva ir atkarīga no barības elementu nodrošinājuma augsnē. Ja ražas līmenis ir augsts, sēra (SO3) nepietiekamība var būtiski samazināt proteīna saturu sēklās. Kvalitatīvas lauka pupu ražas ieguvei galvenie nepieciešamie mikroelementi ir bors, mangāns, molibdēns, cinks, varš un dzelzs. Piemērota augsnes reakcija (pH KCl) lauka pupu audzēšanai ir no 5.5 līdz 7.0.

Ražas novākšana

Lauka pupām ir raksturīga nevienmērīga nogatavošanās, kas apgrūtina ražas novākšanu, jo apakšējās pākstis nogatavojas ātrāk par augšējām pākstīm. Ražas novākšanu sāk, kad 80–90% no pupām ir nokaltušas (kļuvušas melnas) un sēklu mitrums nav lielāks par 20–25%. Ja sējums nogatavojas nevienmērīgi vai ir nelabvēlīgi laikapstākļi (lietains laiks), pirms ražas novākšanas ieteicams lietot desikantus.

Uz augšu