Vasaras mieži [Barley (Spring)]

Šķirņu izvēle

Miežu šķirnes tiek selekcionētas atkarībā no pielietojuma. Šķirnes un audzēšanas prasības lopbarībai, pārtikai vai alum ir atšķirīgas. Miežu šķirņu izvēli nosaka arī potenciālā ražība un veģetācijas perioda ilgums.

Svarīgs faktors miežu šķirnes izvēlē ir veldres noturība un vārpu noturība pret lūšanu.

Miežiem ir raksturīga atšķirība starp divkanšu un daudzkanšu šķirnēm. Parasti divkanšu šķirnēm graudi vārpās ir rupjāki un izlīdzinātāki.

Pēdējos gados ir selekcionētas miežu kailgraudu šķirnes, kuru ķīmiskais sastāvs ir piemērots lopbarībai un atšķirībā no plēkšņainajiem miežiem tie satur mazāk kokšķiedras.

Augsnes sagatavošana

Augsnes sagatavošanas mērķis ir radīt optimālus apstākļus kultūraugu augšanai. Neatkarīgi no izvēlētā augsnes sagatavošanas veida, sēklai nepieciešams radīt labu kontaktu ar augsni un nodrošināt optimālu dziļumu, kas parasti graudaugiem ir 2–3 cm robežās atkarībā no augsnes struktūras un mitruma apstākļiem.

Sēja

Vasaras mieži sākt dīgt jau pie temperatūras + 1–2°C, bet normāla attīstība sākas tikai tad, kad augsnes iesilusi līdz + 5°C. Sējas laiks ir atkarīgs tieši no augsnes gatavības. Katra nokavēta optimālā sējas termiņa diena vasarāju labībām nozīmē negatīvu ietekmi uz ražu.

Vasaras miežiem raksturīga laba cerošana. Atkarībā no sējas laika, izsējas kvalitātes un šķirnes, optimāla izsējas norma vasaras miežiem ir no 350 līdz 450 dīgstošas sēklas/m2.

Mieži ir visjutīgākā graudaugu kultūra pret pārāk dziļu sēju.

Mēslošana

Miežu 1 tonnas graudu ražas veidošanai kopā ar atbilstošo daudzumu salmu nepieciešams 19–23 kg/ha slāpeklis (N), 10–11 kg/ha fosfors (P2O5) un 19–21 kg/ha kālijs (K2vO). Fosfora un kālija mēslojuma devas lielums atkarīgs no šo elementu satura augsnē un augsnes skābuma. Miežu audzēšanai piemērota augsnes reakcija (pH KCl) ir no 6.0 līdz 7.0.

Svarīgākie mikroelementi miežu ražas un kvalitātes nodrošināšanai ir varš (Cu) un mangāns (Mn). Alus miežiem iesala kvalitātes nodrošināšanai svarīgs mikroelements ir arī cinks (Zn).

Ražas novākšana

Ja ražas novākšana aizkavējas lietainu laikapstākļu dēļ, pastāv risks samazināties olbaltumvielu kvalitātei miežos. Šādos apstākļos sākas arī cietes sadalīšanās.

 Jums ir jautājums?

Jums ir jautājums?

Uz augšu