BASF Lauksaimniecības Risinājumi Latvijā
BASF Agro

Kontaktinformācija

Cycocel® 750 lietošana ziemas kviešos

Iedarbības veids

Cycocel 750 iedarbojas uz giberilīnu biosintēzi – fitohormoni, kuri ir atbildīgi par šūnu stiepšanos un par galvenā dzinuma dominances saglabāšanu.

Cycocel 750 saīsina apakšējo starpmezglu posmu garumu, palielina stiebra sieniņu biezumu un tā stiprību. Tādējādi tiek samazināts veldrēšanās risks kā arī ir blakusefekts stiebrlūšanas infekcijas samazināšanai.

Lietojot Cycocel 750 var veicināt cerošanu, iedarbojoties uz galvenā dzinuma dominaci. Svarīgi tas ir sējumiem, kur augi nav pietiekoši sacerojuši un kur ūdens un barības vielu nodrošinājums ir pietiekams. Minimālais mērķis būtu panākt, ka AS 32 ir 1000 dzinumi uz m2, lai iegūtu 500 vārpas uz m2 ražas novākšanas laikā.

Sabiezinātos sējumos, kur augi ir pietiekoši sacerojuši, Cycocel 750 galvenokārt stiprinās stiebru pamatni, lai tie spētu noturēt vārpu un lapu svaru – īpaši lietainos un vējainos aptākļos.

Atkarībā no augšanas apstākļiem un lietotās devas, Cycocel 750 sāk strādāt augā apmēram 7-10 dienas pēc smidzinājuma veikšanas un turpina to apmēram 20-30 dienas.

Lietošana

Cycocel 750 lietošanas laiks ir no AS 25 (cerošanas vidus) līdz AS 32 (2 mezglu stadija). Kad stiebrošana jau ir sākusies un pirmais mezgls jau ir izveidojies, Cycocel 750 efektivitāte strauji krītas.

Ātri augošiem augiem un kur ir paaugstināts veldrēšanās risks, Cycocel 750 smidzinājums jāveic jau cerošanas fāzē (AS 25-30) – pirms galvenajam dzinumam ir izveidojies pirmais mezgls un tiklīdz temperatūras dienas laikā ir sasniegušas 8-10oC.

Lielas temperatūru svārstības starp dienu un nakti ietekmē gan augu augšanu un attīstību, gan arī Cycocel 750 efektivitāti. Neveikt Cycocel 750 smidzinājumu, ja tiek gaidāms, ka temperatūras būs zem 0oC vairākas dienas (naktis) pēc kārtas.

Cycocel 750 efektivitāte, galvenokārt, ir atkarīga no augšanas apstākļiem smidzināšanas laikā un 2-3 nedēļas pēc tā. Ja augšana ir lēna ilgu laiku pēc smidzinājuma – laikapstākļu vai ūdens un barības vielu nepietiekamības dēļ – efektivitāte būs zemāka. Šādos gadījumos jāparedz veikt smidzinājumu ar Medax® Top vai Medax® Max stiebrošanas fazes sākumā (AS 31-32).

Var veidot bākas maisījumu ar Cycocel 750 un Medax Max, ja smidzinājums tiek veikts AS 29-31, lai palielinātu iedarbības ātrumu (Kalcija Proheksadions iedarbojas tūlītēji uz augu īsināšanu), tādējādi samazinot atkarību no temperatūras un palielinot iedarbības ilgumu par aptuveni nedēļu.

Lai iegūtu daudz vienmērīgāku efektu uz augu īsināšu un lai tiktu īsināti visi starpmezglu posmi, ieteicams veikt divreizēju regulatora apstrādi. Pirmajā apstrādē veikt smidzinājumu ar Cycocel 750, kad augi ir sasnieguši AS 25-30, un otro apstrādi veikt ar Medax Max / Medax Top aptuveni 10 – 14 dienas pēc pirmās apstrādes.

Cycocel 750 sastāvā esošā darbīgā viela tiek uzņemta caur lapām un transportēta augā ar ūdens palīdzību. Tā kā darbīgā viela ir ūdenī šķīstoša sāls, tās uzņemšana caur lapas vaska slāni ir salīdzinoši lēna. Tā rezultātā, neveikt Cycocel 750 smidzinājumu, ja tiek gaidāms lietus 2 stundas pēc smidzinājuma veikšanas. Augsts gaisa mitrums (>70%) palielina uzņemšanas ātrumu, līdz ar to ieteicams veikt smidzinājumu agri no rīta. Gadījumā, ja ir slapjas lapas (piemēram dēļ rasas), ieteicams samazināt izmantojamā ūdens daudzumu, lai novērstu darba šķīduma notecēšanu no augu lapām.

Cycocel 750 ir lietojams tvertnes maisījumos ar fungicīdiem un herbicīdiem, bet vienmēr pārbaudiet partnerproduktu savietojamību tvertnes maisījumos. Tvertnes maisījumu veidošana ar moderniem fungicīdiem, kuru sastāvā ir vismas vielas un citi formulanti, var uzlabot gan Cycocel 750 uzņemšanas ātrumu, gan uzņemtā produkta daudzumu.

Lietojiet augstākas Cycocel 750 devas un/vai veiciet divreizēju regulatoru smidzinājumu, īpaši sabiezinātos sējumos un, kur vispārējie augšanas apstākļi ir labi. Iepazīstieties arī ar pieejamo informāciju par izvēlēto šķirni, tās augu garumu un veldres noturību.

Veldrēšanās riska faktori

  • Paaugstināta izsējas norma
  • Gara auguma šķirne
  • Agra sēja
  • Augsts N nodrošinājums
  • Priekšaugs – rapsis, tauriņzieži
  • Patstāvīga kūtsmēslu lietošana

Autors:
Stefan Ulrich Ellinger
BASF Agricultural Solutions, Nordic/Baltic

Uz augšu