BASF Lauksaimniecības Risinājumi Latvijā
BASF Agro

Kontaktinformācija

Slimību ierobežošana ziemājos – kāpēc apstrāde ar T1 fungicīdu šogad ir īpaši nozīmīga

2019. gada 30. apr.

Jau pašlaik saņemam daudz ziņu par graudzāļu miltrasas un citu lapu slimību izplatību ziemāju graudaugu sējumos. Salīdzinoši siltie laika apstākļi kopā ar lielu augu zaļo lapu biomasu ir nodrošinājuši lieliskus apstākļus slimību pārziemošanai. Relatīvi siltais laiks arī palielina inkubācijas ātrumu (laiks no inficēšanās līdz redzamiem simptomiem). Graudzāļu miltrasai tas ir 28 dienas, ja gaisa temperatūra ir +4C°, un tikai 13 dienas, ja tā ir +8C°. Tāpēc ir ieteicams rūpīgi uzmanīt sējumus, un pirmais fungicīdu lietojums šajā gadā varētu būt svarīgāks un kritiskāks, lai nodrošinātu augstu ražas potenciālu.

Pirmais fungicīds būtu jālieto graudaugu stiebrošanas sākumā (AS 30-32), kad cerošana ir beigusies un sākas strauja lapu un stiebru augšana, kas ilgst līdz pēdējās (karoga) lapas izveidošanās. Šajā 2–4 nedēļu periodā ziemas kviešiem veidojas jauna lapa ik pēc 5–10 dienām. Katra jaunā lapa ir pakļauta slimību uzbrukumam. Sēnīšu slimības iznīcina augu zaļās lapas un tādējādi spēcīgi samazina kultūraugu spēju veikt fotosintēzi un uzkrāt barības vielas ražas veidošanai.

Pirmā fungicīda lietojuma mērķis ir attīrīt latentās infekcijas perēkļus uz apakšējām lapām, aizsargāt jauno lapu augšanu līdz nākamajai fungicīdu lietošanai un kopumā palēnināt slimību izplatīšanās ātrumu no zemākiem līdz augstākiem lapu slāņiem. Dažas slimības, piemēram, pelēkplankumainība (septorioze) un dzeltenplankumainība (DTR) galvenokārt izplatās ar lietus ūdens pilieniem no inficētiem stublājiem un salmiem, kas palikuši no iepriekšējiem kultūraugiem, bet miltrasas un rūsu ierosinātāju sporas pārvieto vējš.

Fenpropimorfs darbojas arī zemākās temperatūrās un iedarbojas uzreiz pēc izsmidzināšanas – miltrasas micēlijs maina krāsu no baltas līdz pelēkam, pārtrauc augt un vairs nevar atbrīvot sporas, lai inficētu citas lapas.

  • Capalo®, Allegro® Super un Tango® Super ir produkti, kas paredzēti agrīnai lietošanai ziemas kviešos, nodrošinot lielisku un uzticamu ārstniecisku iedarbību, kā arī profilaktisku aizsardzību pret slimību ierosinātājiem. Lai aizsargātu augstu ražas potenciālu, iesakām lietot šos fungicīdus ne vēlāk kā AS 32 (redzams otrais mezgls).
    Smidzinājumu iespējams veikt tvertnes maisījumā ar augu augšanas regulatoriem, kā, piemēram, Medax® Max / Medax® Top / Cycocel® 750 un herbicīdiem.
  • Audzējot ziemas kviešus ļoti intensīvās tehnoloģijās, kā arī, ja ir veikta minimāla augsnes apstrāde (salmu atliekas augsnes virspusē), rekomendējam izvēlēties Priaxor® Power pack.

Pirms lietošanas vienmēr izlasiet un ievērojiet produktu marķējumā sniegtos norādījumus!

Autors:

Stefan Ulrich Ellinger
BASF Agricultural Solutions, Nordic/Baltic

Jānis Kopmanis
BASF Agricultural Solutions, Latvija

 Jānis Kopmanis

Jānis Kopmanis

BASF Agricultural Solutions

Biznesa attīstības vadītājs

Uz augšu