BASF Lauksaimniecības Risinājumi Latvijā
BASF Agro

Kas noteiks graudu ražas lielumu veģetācijas perioda noslēdzošajā posmā?

2019. gada 5. jūn.

Runājot par lapotni un vārpām kviešu laukā, var tiešām teikt, ka “labs ir tas, kas ir zaļš”. Saule ir vienīgais enerģijas avots, kas pieejams bez maksas, bet fotosintēze notiek tikai auga zaļajos audos.

Zaļais laukums, ko veido auga lapas, strauji palielinās cerošanas stadijā, kad veidojas jaunie dzinumi, un stiebrošanas stadijā, kad katru 5.-10. dienu atveras jauna lapa.
Pēc uzziedēšanas lielākā daļa enerģijas, kas vajadzīga graudu briešanai, veidojas auga divās augšējās lapās un vārpā, nosakot, kāda būs raža.

Šim augšanas sezonas vēlākajam laika posmam ir vislielākā ietekme uz 1 000 graudu svaru, jo vārpu skaits un graudu skaits vārpā vairs nemainās. Ja citi nosacījumi ir nemainīgi, optimālu rezultātu panāk ilgstošas graudu briešanas rezultātā, jo katra diena var palielināt ražu par 200 kg no hektāra, bet ar noteikumu, ka augu zaļie audi netiek bojāti.

Pāragru novecošanu var izraisīt klimatiskie apstākļi, piemēram, sausums, barības vielu trūkums un sēnīšu slimības, kas iznīcina lapas.

Fungicīdu lietošanas stratēģija (laiks, devas, produkts) ļoti ietekmē graudu briešanu un var palīdzēt kultūraugiem izmantot saules gaismu, lai paaugstinātos to ražība un ražas kvalitāte.

KĀDA IR VISLABĀKĀ STRATĒĢIJA?

Pirmkārt, optimālais laiks apstrādei ar fungicīdu ir laiks, kad atvērusies pēdējā lapa (karoglapa) (AS 39), un pēc tam atkārtoti, kad vārpa ir pilnībā parādījusies (AS 59). Šādai dalītai apstrādei ir vairākas priekšrocības, salīdzinot ar vienu apstrādi.

  • Pirmās apstrādes (AS 39) objekts ir vissvarīgākā lapa – karoglapa, kura nodrošina aptuveni 40 % ražas. Tā jāaizsargā uzreiz pēc parādīšanās. Ja darba šķidruma patēriņš nav mazāks par 150 litriem uz hektāru, tas nosegs arī otro lapu. Šajā laikā uz otrās lapas jau ir latenta infekcija un dažreiz pat redzamas slimības pazīmes, bet karoglapas apstrāde ļauj arī šīm lapām ilgāk palikt zaļām un aizkavē pelēkplankumainības izplatīšanos uz karoglapu un vārpu.
  • Otrā apstrāde (AS 59) jāveic, tiklīdz vārpa ir pilnīgi parādījusies un pirms ziedēšanas. Smidzināšanas šķidrumam jānosedz vārpa un karoglapa, lai šī būtiski svarīgā lapa būtu aizsargāta ilgāk, nekā to nodrošina apstrādes pirmais posms. Tas ir arī labs laiks insekticīda lietošanai, ja parādās laputis.

Deva ir lielā mērā atkarīga no tā, cik ilgam laikam aizsardzību grib nodrošināt. Dalītās apstrādes pirmajā posmā lielākoties vajadzīga mazliet augstāka deva nekā otrajā reizē. Tā kā fungicīda daudzums uz auga daļu paliek nemainīgs, jo augs no jauna vairs neaug, iedarbība ir relatīvi ilgāka nekā pēc apstrādes, kas veikta sezonas sākumā.

Dalītajā apstrādes stratēģijā kopējā optimālā deva ir atkarīga no slimību izplatības, bet parasti tā ir starp 3/4 un 1/1 no pilnās devas.

Izvēloties produktu, galvenokārt jāņem vērā divas lietas:

1) Pietiekami ilgs laiks, kurā saglabājas preventīvā iedarbība, tā, lai kultūraugi būtu ilgi aizsargāti no jaunas infekcijas, lietum un vējam turpinot izplatīt sēnīšu sporas no lapas uz lapu un no auga uz augu.

2) Pietiekami stipra ārstējošā iedarbība, kas ļauj kontrolēt jau esošo, bet vēl neredzamo infekciju un elastīgi izvēlēties nākamās apstrādes laiku, jo laika apstākļu un nepietiekamas jaudas dēļ laukus bieži vien nevar nomiglot optimālajā laikā.

Tā sauktā SDHI ķīmiskā grupa ir visnovatoriskākais piedāvājums starp darbīgajām vielām ar fungicīdu iedarbību graudaugos, un to plaši izmanto galvenajās graudaugu ražotājvalstīs, piemēram, Lielbritānijā, Francijā un Vācijā.

BASF piedāvā divas SDHI ķīmiskās grupas darbīgās vielas:

  • fluksapiroksādu (Xemium): produktos Priaxor®, Ceriax®, Adexar® un Inovor®
  • boskalīdu: produktos Viverda® un Bell® Super

Fluksapiroksādam (Xemium) ir izcila ārstējoša iedarbība un ilgstošs iedarbības periods. Kombinācijā ar triazoliem – epoksikonazolu vai protiokonazolu (Priaxor® Power pack gadījumā) – tas nosaka Eiropas standartu pelēkplankumainības ierobežošanai. Ceriax satur arī vēl piraklostrobīnu kā trešo darbīgo vielu. Papildus slimību ierobežojošai iedarbībai piraklostrobīns paaugstina arī kultūraugu noturību pret stresu un samazina un/vai aizkavē negatīvo ietekmi, ko izraisa, piemēram, sausums vai ļoti stipra ultravioleto staru iedarbība.

Boskalīdam ir garš preventīvās iedarbības laiks; tas saglabājas uz lapu virsmas un neļauj sēnīšu sporām sadīgt un inficēt augu caur atvārsnītēm. Produktos Viverda® un Bell® Super ārstējošo iedarbību galvenokārt nodrošina epoksikonazols, kas ieguvis atzinību tirgū kā triazols ar labāko ārstējošo iedarbību. Ceriax® līdzīgs produkts ir Viverda®, kurā arī ir piraklostrobīns kā viena no trim darbīgajām vielām.

Ar iepriekš aprakstīto dalītās apstrādes stratēģiju, izmantojot vienu no BASF SDHI fungicīdiem, var iegūt labāko, ko kultūraugi spēj dot, un optimizēt peļņu.

Autors:
Stefan Ulrich Ellinger
BASF Agricultural Solutions, Nordic/Baltic

Jānis Kopmanis
BASF Agricultural Solutions, Latvija

 Jānis Kopmanis

Jānis Kopmanis

BASF Agricultural Solutions

Biznesa attīstības vadītājs

Uz augšu