Aktuāli par ziemas kviešu rudens sējumu

Būtiskākie faktori, kas jāievēro gatavojoties ziemas kviešu rudens sējai

  • Kvalitatīva augsnes apstrāde
    Atbilstoši augsnes īpatnībām, ziemas kviešiem būtiski nodrošināt kvalitatīvu sēklas gultni un saglabāt augsnes mitrumu, lai augs spētu attīstīt spēcīgu sakņu sistēmu.
  • Pareiza augu mēslošana
  • Savlaicīga sēja un atbilstošas šķirnes izvēle
    Vidēji Latvijā optimāls sējas termiņš ziemas kviešiem, ņemot vērā ilggadīgus novērojumus, ir no 10. septembra līdz 25. septembrim.
  • Optimālais sējas dziļums
    Nodrošināt optimālu sējas dziļumu, kas parasti graudaugiem ir 2–3 cm robežās atkarībā no augsnes struktūras un mitruma apstākļiem.

Augsnes sagatavošanas mērķis ir radīt optimālus apstākļus kultūraugu augšanai. Neatkarīgi no izvēlētā augsnes sagatavošanas veida, sēklai nepieciešams radīt labu kontaktu ar augsni un nodrošināt optimālu dziļumu, kas parasti graudaugiem ir 2–3 cm robežās atkarībā no augsnes struktūras un mitruma apstākļiem.

Ziemas kviešu sējas termiņi Latvijā atkarīgi no reģiona. Austrumlatvijā optimālais sējas termiņš sākas agrāk nekā Rietumlatvijā. Vidēji Latvijā optimāls sējas termiņš ziemas kviešiem, ņemot vērā ilggadīgus novērojumus, ir no 10. septembra līdz 25. septembrim. Tomēr jāņem vērā pēdējos gados novērotā tendence pieaugt veģetācijas ilgumam rudens periodā un ziemāju pārziemošanas spēju samazināšanās šādos apstākļos, ko ietekmē pāraugšana rudenī.

Ziemas kviešiem būtu jāsacero jau rudenī, jo dzinumi, kas izveidojas pavasarī, ir mazāk produktīvi.

Atkarībā no sējas laika, izsējas kvalitātes un šķirnes, optimālā izsējas norma ziemas kviešiem ir no 350 līdz 450 dīgstošas sēklas/m.

Tīruma vijolītes un maura skarenes savairošanās rada lielu konkurenci ar kultūraugiem un tās ierobežošanai jāpievērš uzmanība jau rudenī. Lielākā daļa pavasarī lietojamie herbicīdi ir ar nepietiekošu efektivitāti tīruma vijolītes un maura skarenes ierobežošanā.

Visefektīvāk tīruma vijolīti un maura skareni var ierobežot rudenī, lietojot herbicīdu Flight® Forte.  

Lietošanas laiks – graudaugos rudenī 1 līdz 3 lapu stadijā (AS 11-13).

Optimāls lietošanas laiks ir labības 1-2 lapu stadijā, kad nezāles ir ļoti mazas – dīgļlapu līdz pirmo īsto lapu stadijā. Ar Flight® Forte Jūs ierobežosiet ne tikai šīs divas aktuālās nezāles, bet arī citas būtiskās nezāles ziemāju graudaugu sējumos.

Reģistrētā deva 1,5 – 2,5 l/ha.

Flight® Forte ir herbicīds īsmūža viendīgļlapju un divdīgļlapju nezāļu ierobežošanai ziemas kviešos, ziemas miežos, rudzos un tritikālē.

Lai varētu plānot mēslojuma lietošanu un iegādi ziemas kviešiem, aprēķinam varam izmantot sekojošus skaitļus:

1 t graudu saražošanai tiek patērēts:

  • 23-28 kg slāpekļa,
  • 9-11 kg P2O5 ,
  • 16-18 kg K2O
  • 7,5-9 kg SO3.

Tradicionāli visu plānoto fosfora un kālija devu iestrādā augsnē rudenī. Tomēr prakse rāda, ka dalīta K un P deva dod ražas pieaugumu salīdzinot ar tradicionālo tehnoloģiju, tādēļ aptuveni 10-15 kg fosfora un 15-20 kg kālija atkarībā no augsnes barības elementu satura “Yara” rekomendē iestrādāt pavasarī.

Lai veidotu pozitīvu sēra bilanci augā visu veģetācijas periodu, ir lietderīgi apsvērt sēru saturoša pamatmēslojuma lietošanu rudenī. “Yara” ziemas kviešiem tradicionāli piedāvā sēru saturošu pamatmēslojumu YaraMila NPK 7-12-25+7SO3+mikro, vai YaraMila NPK 7-20-28+8SO3+mikro. Lietderīgi atcerēties, ka optimālā slāpekļa-sēra attiecība graudaugu mēslošanas bilancē ir 10:1.

Barības vielu līdzsvaram augā un pārziemošanas uzlabošanai lietderīgi ir veikt ārpussakņu smidzinājumus ar graudaugiem nepieciešamajiem mikroelementiem jau rudenī. Graudaugiem pārziemošanas uzlabošanai un noturībai pret slimībām būtiska nozīme ir mangāna saturam augā pirms ziemošanas. Augi ar nepietiekamu mangāna līmeni lapās ir jutīgāki un ir pakļauti augsnē dzīvojošo patogēnu iedarbībai.

Stiebra izturība, ziedputekšņu kvalitāte un graudu veidošanās vārpā ir atkarīga no vara. Cinks ir nozīmīgs augšanas hormonu darbības katalizators um cerošanas veicinātājs. Tā kā ražu veidojošo elementu formēšanās notiek jau rudenī, ir būtiski, lai augs neizjustu šo barības elementu deficītu.

“Yara” rekomendē 1-1,5 l/ha YaraVita Gramitrel (Mn, Cu, Zn) ziemas kviešiem rudenī.

Mēslojiet augus gudri un atbildīgi. Vispirms noskaidrojiet barības elementu saturu augsnē un augsnes pH. Tas ļaus gudri tērēt līdzekļus mēslojuma iegādē, iegūt vēlamo ražu un saudzēt vidi.

Iedarbības veids

Cycocel® 750 iedarbojas uz giberilīnu biosintēzi – fitohormoni, kuri ir atbildīgi par šūnu stiepšanos un par galvenā dzinuma dominances saglabāšanu.

Cycocel® 750 saīsina apakšējo starpmezglu posmu garumu, palielina stiebra sieniņu biezumu un tā stiprību. Tādējādi tiek samazināts veldrēšanās risks kā arī ir blakusefekts stiebrlūšanas infekcijas samazināšanai.

Lietojot Cycocel® 750 var veicināt cerošanu, iedarbojoties uz galvenā dzinuma dominaci. Svarīgi tas ir sējumiem, kur augi nav pietiekoši sacerojuši un kur ūdens un barības vielu nodrošinājums ir pietiekams. Minimālais mērķis būtu panākt, ka AS 32 ir 1000 dzinumi uz m2, lai iegūtu 500 vārpas uz m2 ražas novākšanas laikā.

Sabiezinātos sējumos, kur augi ir pietiekoši sacerojuši, Cycocel® 750 galvenokārt stiprinās stiebru pamatni, lai tie spētu noturēt vārpu un lapu svaru – īpaši lietainos un vējainos aptākļos.

Atkarībā no augšanas apstākļiem un lietotās devas, Cycocel® 750 sāk strādāt augā apmēram 7-–10 dienas pēc smidzinājuma veikšanas un turpina to apmēram 20-30 dienas.

Lietošana

Cycocel® 750 lietošanas laiks ir no AS 25 (cerošanas vidus) līdz AS 32 (2 mezglu stadija). Kad stiebrošana jau ir sākusies un pirmais mezgls jau ir izveidojies, Cycocel® 750 efektivitāte strauji krītas.

Ātri augošiem augiem un kur ir paaugstināts veldrēšanās risks, Cycocel® 750 smidzinājums jāveic jau cerošanas fāzē (AS 25-–30) – pirms galvenajam dzinumam ir izveidojies pirmais mezgls un tiklīdz temperatūras dienas laikā ir sasniegušas 8–10 °C.

Lielas temperatūru svārstības starp dienu un nakti ietekmē gan augu augšanu un attīstību, gan arī Cycocel® 750 efektivitāti. Neveikt Cycocel® 750 smidzinājumu, ja tiek gaidāms, ka temperatūras būs zem 0 °C vairākas dienas (naktis) pēc kārtas.

Cycocel® 750 efektivitāte, galvenokārt, ir atkarīga no augšanas apstākļiem smidzināšanas laikā un 2-–3 nedēļas pēc tā. Ja augšana ir lēna ilgu laiku pēc smidzinājuma – laikapstākļu vai ūdens un barības vielu nepietiekamības dēļ – efektivitāte būs zemāka. Šādos gadījumos jāparedz veikt smidzinājumu ar Medax® Top vai Medax® Max stiebrošanas fazes sākumā (AS 31–32).

Var veidot bākas maisījumu ar Cycocel®750 un Medax® Max, ja smidzinājums tiek veikts AS 29–31, lai palielinātu iedarbības ātrumu (Kalcija Proheksadions iedarbojas tūlītēji uz augu īsināšanu), tādējādi samazinot atkarību no temperatūras un palielinot iedarbības ilgumu par aptuveni nedēļu.

Lai iegūtu daudz vienmērīgāku efektu uz augu īsināšu un lai tiktu īsināti visi starpmezglu posmi, ieteicams veikt divreizēju regulatora apstrādi. Pirmajā apstrādē veikt smidzinājumu ar Cycocel® 750, kad augi ir sasnieguši AS 25-30, un otro apstrādi veikt ar Medax® Max / Medax® Top aptuveni 10–14 dienas pēc pirmās apstrādes.

Cycocel® 750 sastāvā esošā darbīgā viela tiek uzņemta caur lapām un transportēta augā ar ūdens palīdzību. Tā kā darbīgā viela ir ūdenī šķīstoša sāls, tās uzņemšana caur lapas vaska slāni ir salīdzinoši lēna. Tā rezultātā, neveikt Cycocel® 750 smidzinājumu, ja tiek gaidāms lietus 2 stundas pēc smidzinājuma veikšanas. Augsts gaisa mitrums (>70%) palielina uzņemšanas ātrumu, līdz ar to ieteicams veikt smidzinājumu agri no rīta. Gadījumā, ja ir slapjas lapas (piemēram dēļ rasas), ieteicams samazināt izmantojamā ūdens daudzumu, lai novērstu darba šķīduma notecēšanu no augu lapām.

Cycocel® 750 ir lietojams tvertnes maisījumos ar fungicīdiem un herbicīdiem, bet vienmēr pārbaudiet partnerproduktu savietojamību tvertnes maisījumos. Tvertnes maisījumu veidošana ar moderniem fungicīdiem, kuru sastāvā ir vismas vielas un citi formulanti, var uzlabot gan Cycocel® 750 uzņemšanas ātrumu, gan uzņemtā produkta daudzumu.

Lietojiet augstākas Cycocel® 750 devas un/vai veiciet divreizēju regulatoru smidzinājumu, īpaši sabiezinātos sējumos un, kur vispārējie augšanas apstākļi ir labi. Iepazīstieties arī ar pieejamo informāciju par izvēlēto šķirni, tās augu garumu un veldres noturību.

Veldrēšanās riska faktori

  • Paaugstināta izsējas norma
  • Gara auguma šķirne
  • Agra sēja
  • Augsts N nodrošinājums
  • Priekšaugs – rapsis, tauriņzieži
  • Patstāvīga kūtsmēslu lietošana

Uz augšu